پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

مدیریت دانش اجتماعی جهانی
مدیریت دانش اجتماعی جهانی

برگرفته از: Electronic Journal of Knowledge Management -  Volume 11 Issue 1 – 2013
ترجمه و تلخیص: فرید مظفری / کارشناس ارشد مدیریت داش / مشاوران توسعه آینده


 

 وب 2 و نرم‌افزارهای اجتماعی، تبادل دانش داخل و بین سازمان‌ها را متحول ساخته‌اند. این مورد ادعایی است که مشاوران و شرکت‌های توسعه‌دهنده نرم‌افزارهای اجتماعی مطرح می‌نمایند. در این مقاله، مدیریت دانش اجتماعی جهانی معرفی می‌شود. این مقوله به عنوان یکی از زمینه‌های تحقیقاتی آینده در زمینه‌ی مدیریت دانش که می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر عملکرد سازمان‌ها داشته باشد در نظر گرفته شده ‌است. تعداد بسیار زیادی از نرم‌افزارهای اجتماعی در سال‌های گذشته در زمینه مدیریت دانش مورد استفاده قرار گرفته‌اند. میکروبلاگ‌های درون و بین سازمانی، شبکه‌های اجتماعی، و ویکی‌های سازمانی مثال‌هایی از این دست می‌باشند. یکی از دلایل اصلی استفاده از نرم‌افزارهای اجتماعی قابلیت آن‌ها در ترمیم شکاف بین جهت‌گیری‌های تکنولوژی‌محور و انسانی مدیریت دانش است. در این مقاله، مشکلات کلیدی مدیریت دانش اجتماعی جهانی (GSKM) مورد بحث قرار می‌گیرد. یکی از مشکلات عمده، انتخاب ابزار مناسب بر اساس اهداف و فرآیندها بوده و جهت مقایسه تعدادی از نرم‌افزارهای اجتماعی، موانع اصلی و فعالیت‌های دانشی مرتبط با هرکدام در یک جدول بیان می‌گردد. حوزه‌های تحقیقاتی مرتبط با GSKM، نرم‌افزارهای اجتماعی و مدیریت دانش جهانی می‌باشد. مدیریت دانش در محیطی جهانی می‌تواند مشکل‌ساز باشد، زیرا پتانسیل‌ها و چالش‌هایی که نرم‌افزارهای اجتماعی دارند به طورکامل درک نشده‌اند. "مدیریت دانش اجتماعی جهانی" به عنوان یک حوزه‌ی تحقیقاتی در استراتژی‌ها، مدیریت و فرآیندها که از سیستم‌های نرم‌افزار اجتماعی و ابزارهای آن در جهت افزایش مدیریت دانش در سطح جهانی بهره می‌برد، تعریف می‌شود.

مدیریت دانش جهانی (GLOBAL KNOWLEDGE MANAGEMENT)


 مدیریت دانش جهانی(GKM) شامل فرآیندها، سیستم‌ها، و ذینفعان برای مدیریت دانش در سطح جهانی بوده و به منظور تبادل دانش بین فرهنگ‌های مختلف و همکاری بین انسان‌ها و سازمان‌ها مناسب می‌باشد. کار کردن در مقیاس جهانی، چالش‌هایی مانند تفاوت زمانی، تفاوت فرهنگی، روش‌های کاری متفاوت و ... که نیاز به درک شدن دارند را به همراه دارد. مدیریت دانش در یک سازمان می‌تواند متشکل از فازهایی مانند خلق، انتقال، جمع‌آوری و انتشار دانش باشد و رویکردهای متفاوتی در چندسال اخیر برای مدیریت دانش در یک سازمان ارائه شده است. تعدادی از این رویکردها انسان‌محور و تعدادی دیگر تکنولوژی‌محور هستند. با وجود اینکه تسهیم دانش به عنوان یک اصل ضروری در سازمان‌ها شناخته شده اما در پروژه‌های توسعه نرم‌افزار جهانی و تیم‌های کاری، به طور کامل درک نشده‌است.

نرم‌افزار اجتماعی (Social software)


 اخیرأ نرم‌افزارهای اجتماعی در سازمان‌های متنوعی به عنوان ابزاری برای مدیریت دانش و همکاری مورد استفاده قرارگرفته است، اما موانعی نیز در راه استفاده از این نرم‌افزارها ظاهر گردید. در حالیکه نرم‌افزارهای اجتماعی به طور مکرر مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما تعریف واحدی که مورد توافق همگان باشد، برای آن‌ها وجود ندارند. یکی از راه‌های تعریف نرم‌افزارهای اجتماعی، قابلیت آن‌ها در همکاری‌های متقابل، مدیریت محتوا و قرار گرفتن در شبکه‌ای با سایرین بوده که موجب عضویت کاربران در گروه‌هایی می‌شود که فرد را در دست‌یابی به اهدافش یاری می‌دهد.

موانع شناسایی شده در تحقیقات GSKM


در بسیاری از کتب و مقالات، موانع را از دیدگاه افراد یا گروهی از افراد مانند دانشجویان، یا کارکنان شرکتی که در یک تیم مجازی با یکدیگر همکاری دارند، مورد بحث قرار می‌دهند. موانع می‌تواند مربوط به تعامل اجتماعی به عنوان چالشی در تبادل دانش بوده یا مربوط به چالش‌ها و ریسک‌های پیاده‌سازی و استفاده از یک تکنولوژی خاص باشد. در جدول 1، موانع دسته‌بندی شده در GSKM نشان داده شده است.


Untitled 17.png


یکی از مسائل عمده در استفاده از نرم‌افزارهای اجتماعی برای مدیریت دانش، درک این نکته می‌باشد که این ابزارها در چه زمینه‌هایی مفیدتر می‌باشند. در ادامه، چارچوبی ارائه می‌شود که در راستای 1) غلبه بر موانع 2) تعیین فرآیندهای مدیریت دانش مرتبط، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. سازمان‌ها از این چارچوب (جدول2) در جهت انتخاب نرم‌افزار متناسب با هدف خود بهره می‌گیرند. در این جدول، تعدادی از ابزارهای اجتماعی که بیشترین کاربرد را دارند انتخاب شده، مهمترین هدف از پیاده‌سازی هر کدام بیان گردیده، عملکرد نهایی هر ابزار، فعالیت‌های مدیریت دانش مرتبط با هر کدام از ابزار مطرح‌شده، و در نهایت موانع اصلی در راه پیاده‌سازی هر کدام از ابزار بیان گردیده است. این چارچوب، می‌تواند به سازمان‌ها در انتخاب نرم‌افزار اجتماعی مناسب با شرایط و اهداف سازمان کمک نماید.Untitled 12.png


Untitled 13.png


Untitled 14.png


Untitled 16.png

در جدول3، زیرفرآیندهای مدیریت دانش در یک ستون به نمایش درآمده و در مقابل هر کدام، نرم‌افزارهای اجتماعی مختلفی که با این زیرفرآیندها در ارتباط می‌باشند، مشخص گردیده است. سازمان‌ها با توجه به استراتژی‌های دانشی خود، می‌توانند ابزاری را انتخاب نمایند تا به آنان در راستای رسیدن به اهداف سازمانی بیشترین یاری را برساند.


Untitled 18.png


Untitled 19.pngبا توجه به مطالب مطرح‌شده در این مقاله، هر سازمانی چارچوبی را در اختیار دارد تا با آگاهی از هدف سازمان در به کارگیری نرم‌افزار اجتماعی و استراتژی‌های مدیریت دانش و توانایی مقابله با موانع، بهترین انتخاب را انجام داده و کارایی و اثربخشی خود را افزایش دهد.

 

درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت