پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

معرفی کتاب: مدیریت دانش 2.0 - مدل‌ها و استراتژی‌های سازمانی
مدیریت دانش 2.0: مدل‌ها و استراتژی‌های سازمانینویسندگان: Imed Boughzala, Aurelie Dudezert

Hardcover: 282 pages
Publisher: IGI Global
September 30, 2011
Language: English
ISBN-10: 1613501951
ISBN-13: 978-1613501955Untitled 2.jpgمعرفی کتاب:
مطالب ارائه شده در این کتاب، توسط جمعی از صاحب‌نظران در حوزه KM گردآوری شده و برای کسانی مناسب است که می‌خواهند درک خود را از چالش‌های جدید و تحولات مرتبط با مدیریت دانش، که در اثر ظهور فناوری‌های وب 2.0 پدید آمده، بهبود دهند. این کتاب به طور خاص از تأثیرات KM 2.0 بر موارد زیر بحث می‌کند:


• مدل‌های کسب‌وکار
• مدیریت 1 و استراتژی‌های سازمانی
• ساختارها و مدل‌های سازمانی
• شیوه‌های کاری 2 در کسب‌وکار
• منابع انسانی
• طراحی، پیاده‌سازی 3 و خصوصی‌سازی 4 فناوری اطلاعات


این کتاب برای کسانی‌که با زمینه‌های علم مدیریت، سیستم‌های اطلاعاتی و مهندسی طراحی آشنا هستند، ویا هرکسی که به مفاهیم مدیریت دانش و تغییرات آن در اثر ورود فناوری‌های وب 2.0 علاقه‌مند است، مناسب می‌باشد. (سازمان 2.0) 5 این کتاب قصد دارد به عنوان یک دارایی با ارزش برای دانشگاهیان (دانشجویان تحصیلات تکمیلی، پژوهشگران و استادان) در تحقیق و تدریس خود، و همچنین مدیران و دست‌اندرکاران در فرمول‌بندی استراتژی KM و پیاده‌سازی فناوری‌های وب 2.0، خدمت کند. کتاب در دو بخش تنظیم شده است. بخش اول، تحلیل می‌کند که فناوری‌های وب 2.0 (با توجه به دگرگونی در سازمان‌های جدید) چگونه به پیاده‌سازی KM 2.0 کمک می‌کند و شامل فصل‌بندی زیر است.فصل1- با عنوان "تعامل 2.0 از طریق تحول در سازمان‌های جدید 2.0" یک دگرگونی جامع در سازمان‌های جدید را به تصویر می‌کشد (سازمان 2.0). این دگرگونی در اثر تغییر و تحول در قانون تعامل (که به معنی تعامل جمعی یا تعامل 2.0 است) و به دنبال ظهور فناوری‌های وب 2.0 و استفاده گسترده آن‌ها توسط نسل جدیدی از افراد (به نام نسل Y) به وجود آمده است. سازمان 2.0 بر مبنای هوش جمعی 6 و سرمایه اجتماعی 7 تأسیس شده و این فصل تلاش می‌کند به سردرگمی‌هایی که ممکن است بین مفاهیم مختلف همچون وب 2.0، سازمان 2.0، تعامل 2.0، مدیریت 2.0، KM 2.0 و غیره وجود داشته باشد، خاتمه دهد.فصل 2- عنوان فصل "بررسی تأثیر وب 2.0 بر مدیریت دانش" است و سازگاری و تأثیر فناوری‌های وب 2.0 بر مدیریت دانش سازمانی را توضیح می‌دهد. در این فصل دو مطالعه موردی از دو سازمان غیر انتفاعی آلمانی مطرح شده و نویسندگان به کمک آن سعی دارند نشان دهند که تعاملات نامحدود و کارکردهای محتوای تولید شده توسط کاربر که در برنامه های کاربردی وب 2.0 مورد استفاده قرار می‌گیرد، تاثیر قوی در جذب دانش، ایجاد و به اشتراک گذاری دانش در سازمان‌ها خواهد داشت. بدین ترتیب آن‌ها نشان می‌دهند که برنامه‌های کاربردی وب 2.0، بهره‌وری، کیفیت و تعهد مدیریت دانش در سازمان را به طور مؤثر افزایش می‌دهد. فصل‌های پیش‌رو با تأکید بر فناوری‌های خاص وب 2.0، این تحلیل را تکمیل می‌نمایند.فصل 3- "محفوظ نگاه‌داشتن ویکی‌ها از فایروال- کارکرد و ساختار ویکی‌ها" عنوان این فصل است. در این فصل به ویکی‌ها و استفاده آن‌ها در مدیریت دانش 2.0 پرداخته شده و نشان داده می‌شود که چگونه استفاده از ویکی‌ها در سازمان، فرصت‌های قابل‌توجه و همچنین چالش‌هایی برای بهبود جذب-دانش و فرایندهای کاری ارائه می‌دهد. در ادامه به شناسایی ویژگی‌های اساسی ویکی پرداخته شده و بیان می‌گردد که چگونه تغییرات بین ویکی‌های عمومی و شرکتی، و همچنین ویکی‌هایی که به منظور جذب دانش طراحی شده‌اند (Intra-pedias) باعث حمایت از فرآیندهای کاری می‌گردد. در انتها یک مطالعه موردی درباره دو ویکی سازمانی نیز آورده شده که قدرت فردی در تحریک فرآیند جذب دانش و توانایی فناوری‌های ویکی در پشتیبانی از تلاش‌های کاری روزمره افراد را به تصویر می‌کشد.


فصل‌های 4، 5 و 6، استفاده از فناوری شبکه‌های اجتماعی مرتبط با مدیریت دانش در سازمان را بررسی می‌کند.فصل 4- "شبکه‌های اجتماعی و مدیریت دانش: مطالعه اکتشافی در کتابخانه" نام دارد و تأثیر فناوری شبکه‌های اجتماعی در مدیریت دانش را در یک کتابخانه بررسی می‌کند و نشان می‌دهد ابزار شبکه‌های اجتماعی چگونه می‌تواند مکملی مفید برای مخازن دانش مرکزی محسوب شود. این فناوری‌ها قادرند فرصت‌های گسترده‌ای را برای مشارکت و تعامل ایجاد نموده و در نتیجه به ایجاد هوش جمعی کمک نمایند.فصل 5- با عنوان "فناوری شبکه‌های اجتماعی بر مبنای وب 2.0 و استراتژی برای مدیریت دانش" بررسی می‌کند که فناوری شبکه‌های اجتماعی چگونه می‌تواند در خدمت مدیریت دانش در فضای کسب‌وکار سازمانی قرار گیرد و استراتژی‌هایی برای پیاده‌سازی مدیریت دانش 2.0 پیشنهاد می‌دهد.فصل 6- "مدیریت شایستگی 8 در شبکه‌های اجتماعی از طریق علم رده‌بندی پویا 9" بررسی می‌کند که اطلاعات شبکه‌های اجتماعی چگونه می‌تواند به منظور بهبود مدیریت شایستگی در سازمان‌های تجاری مورد استفاده قرار گیرد. این فصل نشان می‌دهد که اطلاعات شبکه‌های اجتماعی می‌تواند سازمان را در رسیدن به ارزش‌ها و کنترل دانش‌هایی که در سازمان به اشتراک گذاشته می‌شود یاری داده و بدین ترتیب به ایجاد هوش جمعی کنترل‌شده‌تری منجر گردد.


بخش دوم پیامدهای ناشی از تحولات KM 2.0 در کسب‌وکار را ارائه می‌دهد. این بخش بررسی می‌کند که شرکت‌ها چگونه به سازمانی با محوریت KM 2.0 تبدیل می‌شوند و این سازمان‌ها چگونه از KM 2.0 برای دست‌یابی به اهداف کسب‌وکار خود سود می‌جویند.فصل 7- "به اشتراک‌گذاری دانش در عصر وب 2.0: سرمایه اجتماعی" عنوان این فصل است و در مورد چالش‌های اصلی در "چرخش اجتماعی 10" مدیریت دانش بحث می‌کند. در حقیقت در عصر KM 2.0، مدیریت روابط بر اساس اعتماد فرآیند اصلی مدیریت دانش است. بر اساس نظریه سرمایه اجتماعی در مطالعه موردی انجام گرفته توسط شلومبرگر، این فصل تحلیل می‌کند که چرخش اجتماعی چگونه شیوه‌های تازه‌ای از مدیریت دانش را در سازمان‌ها به وجود می‌آورد.فصل 8- این فصل "سیستم مدیریت دانش استراتژیک، چارچوبی برای زنجیره تأمین در سطح درون-سازمانی" نام دارد و بر نقش تعامل و روابط در KM 2.0 تأکید می‌کند. بر اساس یک اقدام پژوهشی در شرکت‌های کوچک و متوسط 11 ایتالیایی، این فصل پیامدهای اجرای سیستم مدیریت دانش (KMS) در یک تابع عرضی درون-سازمانی مانند زنجیره تأمین 12 را نشان می‌دهد. در این مطالعه به طور خاص به پیاده‌سازی KM 2.0 پرداخته شده و ضرورت تغییر شیوه‌های مدیریتی در سازمان به منظور توسعه فرهنگ چابکی 13 در به اشتراک‌گذاری دانش، تعامل و توانمندسازی سازمانی مطرح می‌گردد.فصل 9- "وب 2.0 و مدیریت پروژه: بررسی مسیر تغییر و چند بحث موردی" بر هم‌افزایی برنامه‌های کاربردی و خدمات وب 2.0 و نیازمندی‌های مدیریت پروژه تمرکز دارد. در ادامه وضعیت فعلی شیوه‌های مدیریت پروژه در چند شرکت برزیلی مورد آزمون قرار گرفته و چند بحث موردی برای نشان دادن اینکه وب 2.0 چگونه می‌تواند مدیریت پروژه را تحت تأثیر قرار دهد، مطرح می‌گردد.فصل 10- "تحول اقدامات و فعالیت‌های KM: مطالعه موردی اتحاد استراتژیک بین دو شرکت بین‌المللی رنو-نیسان"، مسیر تبدیل و دگرگونی یک شرکت بین‌المللی از مدیریت دانش سنتی به KM 2.0 را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و به طور خاص بر تأثیر KM 2.0 بر اتحاد استراتژیک ایجاد شده بین رنو و نیسان تمرکز دارد. بنابراین در این فصل به طور عمده بحث می‌شود که چگونه استفاده از KM 2.0 می‌تواند باعث توسعه مزیت رقابتی 14 در زمینه‌های صنعتی گردد.فصل 11- بخش دوم کتاب با این فصل: "استفاده از KMS در حمایت از تغییر رفتار: یک مطالعه موردی در شرکت ماکروسافت Hohm" و یک تحلیل انتقادآمیز بیشتر در مورد KM 2.0 به پایان می‌رسد. در این فصل، بر اساس یک مثال تجربی (ماکروسافت Hohm)، تحلیل می‌شود که سیستم‌های مدیریت دانش چگونه می‌تواند در جهت حمایت از تغییر رفتار مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین نقش KMS در بازیچه قرار دادن اشخاص در سازمان‌های تجاری را مورد سؤال و انتقاد قرار داده و استفاده از راه‌کارهای KM 2.0 توسط گروه‌های خاص از بازیگران بالقوه برای حفظ یا توسعه سلطه اجتماعی بر سازمان را جایگزین آن می‌داند.سخن پایانی
فصول این کتاب در مورد جنبه‌های مختلف مدیریت دانش و وب 2.0 بحث می‌کند و هر فصل سهم منحصر به فردی برای پیشبرد درک نظری یا عملی ما از راه‌کارهای مدیریت دانش (KM) در محیط وب 2.0، در درون و بین سازمان ها و افراد دارد. شما را به خواندن این کتاب تشویق می کنیم و امیدواریم در تحقیق و تجربه شما الهام بخش باشد.


1) Governance
2) work practices
3) Implementation
4) Appropriation
5) Enterprise 2.0
6) Collective Intelligence
7) Social Capital
8) Competence management
9) Dynamic Taxonomy
10) Social-Turns
11) Small and Medium Enterprises (SME)
12) Supply Chain
13) Agility culture
14) Competitive Advantage


مأخذ:http://www.igi-global.com/book/knowledge-management-organizational-models-enterprise/52747درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت