پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

Case Study: معرفی نرم‌افزار مدیریت دانش AskMe Enterprise
Case Study: معرفی نرم‌افزار مدیریت دانش AskMe Enterpriseتهیه و تنظیم :  فرید مظفری
کارشناس ارشد مدیریت دانش
مشاوران توسعه آینده


کارکنان هر روز در حال تولید دانش هستند که به طور مستقیم بر عملیات سازمان تاثیرگذار می‌باشد. بخش زیادی از این دانش به شکل ناملموس و شامل دانسته‌ها، تجارب و دید مشترک از نیروهای کار است که این خبرگی‌ها به ندرت در سطح سازمان منتشر می‌شود. بسیاری از کارکنان نمی‌دانند که برای حل مشکلات کاری و در نهایت حذف کارهای زائد، کاهش اتلاف وقت و افزایش بهره‌وری به چه کسانی مراجعه کنند. هنگامی که کارکنان از طریق جلسات، ایمیل، و تماس تلفنی اقدام به تبادل اطلاعات و دانش خود می‌کنند، بسیاری از آن‌ها مستند نشده و به صورت ضمنی باقی مانده و بنابراین توسط سایرین مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. زمانی که کارکنان، سازمان را ترک کرده یا از واحدی به واحد دیگر منتقل می‌شوند، دانش سازمانی ارزشمند آن‌ها از بین می‌رود. زمانی که سازمانی رشد کرده، یا ساختارهای سازمانی پیچیده‌تر شده یا از نظر جغرافیایی گسترده می‌شود، مشکلات مربوط به تسهیم دانش افزایش می‌یابد؛ سازمان جهت کاهش هزینه‌ها و بهینه‌سازی وقت و تلاش‌های کارکنان، باید دانش‌های مورد نیاز آنان را در اختیارشان قرار دهد.


سؤال اساسی اینست که یک سازمان با پیاده‌سازی مدیریت دانش اثربخش، چه مقدار صرفه‌جویی می‌کند؟ به مقادیر جدول زیر توجه کنید:Untitled 12.png


شرکت AskMe به عنوان رهبر بازار ارائه‌دهندگان راهکارهای مدیریت دانش در جهان شناخته می‌شود. این شرکت توسط مدیرارشد سابق مایکروسافت تأسیس شد. متخصصان فناوری با تجربه‌ای از شرکت‌های بزرگی مانند مایکروسافت، اینتل، انیکس جذب این شرکت شده‌اند. نرم‌افزار تسهیم دانش AskMe، پلت‌فرمی جهت ترکیب الگوریتم‌های جستجو با دانش کارکنان را فراهم می‌آورد و تبادل اطلاعات بین کارکنان را ممکن می‌سازد. سازمان می‌تواند با پیاده‌سازی نرم‌افزار AskMe، دانش افراد را در سازمان به اشتراک بگذارد، انباری با ارزش از دانش سازمانی به وجود آورد که به راحتی قابل جستجو و استفاده مجدد توسط کارکنان باشد. با توسعه نرم‌افزار AskMe به اکسترانت، سازمان قادر خواهد بود که تبادل اطلاعات و دانش مفیدی بین سازمان و همکاران بیرونی و تأمین‌کنندگان داشته باشد.


نرم‌افزار مدیریت دانش AskMe  با استفاده از چرخه‌ای به تسهیم دانش در سازمان کمک می‌نماید. این چرخه از 4 قسمت متصل کردن، همکاری، ایجاد و ارتباط تشکیل شده‌است. AskMe  افراد را به یکدیگر و همچنین به محتوای مفید متصل می‌کند، همکاری افراد با یکدیگر را تسهیل می‌نماید، گفتگوهای افراد و دانش‌ ضمنی آن‌ها را به دارایی برای سازمان تبدیل می‌کند که سایر افراد نیز می‌توانند از آن استفاده نمایند، و در نهایت بازخوردها را دریافت نموده و دانش جدید را به اشتراک‌می‌گذارد.
1- متصل کردن

 یافتن خبرگان: AskMe جهت استفاده بهتر کاربران از جستجوی دانش‌ها، روشی بهتر از جستجوی کلمات کلیدی را طراحی کرده‌است. در این روش، نرم‌افزار از طریق تطبیق خبرگان یا نشریات اجتماعی موجود با درخواست‌های اطلاعات خاص، کاربران را به پاسخ سریع‌تر رهنمون می‌شود.


 مدیریت پروفایل کاربران پیشرفته: جهت ارتباط افراد و درگیر کردن آن‌ها در چالش‌های کسب‌وکار، AskMe  شرایطی را مهیا می‌کند:
               • سیستم، پروفایل‌های کاربران را برای اطمینان از اینکه تمام کارکنان بالقوه و خبرگی‌هایشان در زمان پاسخ به درخواست‌ها، ارزیابی شده‌است، تولید می‌کند.
               • پروفایل‌های کاربری قابل سفارشی‌سازی جهت افزایش توانایی AskMe  در انطباق اطلاعات درخواستی با خبره مناسب می‌باشد.


 برچسب زدن اتوماتیک: سیستم جهت تولید اتوماتیک برچسب‌ها، به طور مداوم به مرور و تحلیل ایمیل‌ها و محتوای مستندات می‌پردازد.
2- همکاری

 تالارهای گفتگو: AskMe  مکانی مجازی برای مشارکت کارکنان در بحث‌های مربوط به اطلاعات درخواستی خاص و چالش‌های کسب‌وکار فراهم می‌اورد.


 خلاصه گفتگوها: این قابلیت به اعضا توانایی مشاهده گفتگوهای یک تالار را می‌دهد تا فرد، ریشه هر بحث را متوجه شده و در هرنقطه‌ای  بتواند به بحث ملحق شود.
3- ایجاد


 نشریات اجتماعی: نتایج همکاری‌ها می‌تواند به یکی از اشکال زیر ثبت شود


            1- FAQها
            2- بهترین تجارب
            3- اطلاعیه‌ها
            4- مستندات 
            5- وبلاگ‌ها
            6- پرسش و پاسخ
4- ارتباط

 رتبه‌بندی و بازخورد اجتماعی: سرمایه دانشی  با استفاده از ابزار مناسب جهت مهیا کردن بازخورد به طور مداوم پالایش شده، ارزش آن‌ها رتبه‌بندی شده و محتوا و پاسخ‌های منسوخ‌شده علامت‌گذاری می‌شوند.
استفاده از AskMe  جهت تسهیم دانش اثربخش

 موفقیت اثبات‌شده: AskMe با بهره‌گیری از تجربه ارزشمند در طراحی، پیاده‌سازی و یکپارچه‌سازی شبکه‌های دانشیP2P (شخص به شخص)، و بزرگترین و سریعترین شبکه دانش در حال رشد بر روی وب، تکنولوژی و خبرگی موردنیاز جهت ساختن بهترین راهکار برای سازمان‌ها را دارا می‌باشد.


 راهکارهای با قابلیت بومی‌سازی‌کردن: AskMe  راهکارهایی با قابلیت بومی‌شدن جهت پاسخ مستقیم به نیازها و ساختار هر سازمان ارائه می‌دهد. سازمان از دسته‌بندی بومی‌شده تا رابط کاربری، تا ابزار مدیریت محتوا، برای انتخاب بهترین راه‌حل که با نیازمندی‌های سازمان همخوانی داشته باشد، انعطاف‌پذیری دارد.  


 یکپارچگی جامع: محصول AskMe به راحتی می‌تواند با وب سایت اینترانت و اکسترانت سازمان یکپارچه شود و مکملی برای ایمیل و راه‌حل‌های مدیریت اسناد موجود درسازمان باشد. فناوری قدرتمند: تیم درجه یک و باتجربه در زمینه طراحی و مهندسی، باعث وجود یک فناوری قدرتمند شده‌اند. عناصر کلیدی این فناوری شامل موتور استنتاج پیچیده، ابزار مدیریت مکالمه‌ها، جستجوی زبان طبیعی، و دانش‌کاوی پیشرفته می‌باشد.


ویژگی‌های کلیدی نرم‌افزار


تعدادی از ویژگی‌های کلیدی نرم‌افزار AskMe در جدول زیر به اختصار آورده شده‌است.
جدول 1: ویژگی‌های کلیدی نرم افزار AskMeUntitled 14.png 


درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت