پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

معرفی کتاب: شرکت هوشمند – پنج گام برای موفقیت با مدیریت مبتنی بر شواهد
معرفی کتاب: شرکت هوشمند- پنج گام برای موفقیت با مدیریت مبتنی بر شواهدUntitled 1.png


نویسنده: برنارد مار. / John Wiley & Sons Ltd / 2010
معرفی از کیت کلیفتون/ منبع: http://www.ikmagazine.com/


برنارد مار. نویسنده‌ی پرفروش‌ترین عناوین کتاب‌های مدیریت عملکرد و مدیریت عملکرد استراتژیک، با استفاده از رشد نمایی در حجم داده و اطلاعات سازمانی، به تشریح یک روش پنج مرحله‌ای برای موفقیت سازمانی، بر اساس اصول مدیریت مبتنی بر شواهد می‌پردازد. این پنج گام که به منظور تصمیم‌گیری مؤثر و رقابتی در کتاب شرکت هوشمند برنارد مار. معرفی می‌شوند، عبارتند از:1. استراتژی‌های هوشمندتر: از طریق مشخص کردن اولویت‌های استراتژیک و توافق بر نیازهای اطلاعاتی واقعی
2. داده‌های هوشمندتر: از طریق خلق و ایجاد شاخص‌های عملکرد معنادار و مرتبط و مدیریت کیفی اطلاعات که به نیازهای اطلاعاتی استراتژیک متصل شده است.
3. بینش و بصیرت هوشمندتر: از طریق استفاده از مدارک معتبر به منظور آزمایش و اثبات ایده‌ها و تجزیه و تحلیل داده‌ها برای به دست آوردن بینش قوی و قابل اعتماد.
4. ارتباطات هوشمندانه‌تر: از طریق خلق بسته‌ها و داشبوردهای اطلاعاتی مدیریتی جذاب و آموزنده برای فراهم آوردن اطلاعات حیاتی به گونه‌ای که خواندن آن‌ها آسان باشد.
5. تصمیم‌گیری هوشمندانه‌تر: از طریق تقویت فرهنگ مبتنی بر شواهد و تبدیل اطلاعات به دانش عملی و تصمیم‌گیری واقعی.


مسلما بزرگ‌ترین نقطه قوت کتاب شرکت هوشمند، رویکردهای عملگرای آن برای حل و فصل برخی از مسائلی که مدیران در کارهای روزمره‌ی خود با آن مواجه هستند می‌باشد. بنا به گفته‌ی نویسنده‌ی کتاب، این مسائل و مشکلات در اثر مدیریت ناکارآمد مقدار عظیمی از داده‌ها رخ داده است که افزون‌ بر آن مشکلاتی از قبیل کمبود مهارت در زمینه‌های تجزیه و تحلیل، ارائه داده‌ها و ارتباطات نیز به آن اضافه می‌شود.


عدم وجود ارتباط مناسب بین داده‌ها و همچنین تصمیم‌گیری استراتژیک باید دوباره مورد توجه قرار گیرد. در نهایت در این کتاب خواننده با استفاده از ترکیبی از تئوری‌ها و تکنیک‌های ارائه شده از قبیل بهترین تجربه (Best Practice) به سمت پیاده‌سازی ابزارهایی نظیر هوشمندی سازمانی، تجزیه و تحلیل، KPIها و گزارش‌ها و کارت‌های امتیاز متوازن هدایت می‌شود.


خوانندگان می‌توانند با استفاده از چک لیست عملکرد که در انتهای کتاب آورده شده بیشتر در عمق و مفاهیم کتاب تعمل کنند و با استفاده از خلاصه‌های فصل و تکنیک‌های خودآزمایی و توصیه‌های کلیدی کاملاً منظور نویسنده را دریابند. این کتاب بدون شک ابزار مناسبی برای مدیرانی است که درگیر پروژه‌های بزرگ مدیریت تغییر هستند و نیاز مبرمی به یک مرجع راهنمای سریع دارند. هر فصل دارای یک بخش نتیجه‌گیری مفید و مختصر است به طوری که محتوی آن بسیار قابل دسترسی خواهد بود.


مطالعات موردی با فواصل منظم در سرتاسر کتاب تعبیه شده که به خوبی مباحث تئوری و نظریه‌پردازی‌های نویسنده را قطع کرده و نیازمندی‌های لازم برای بیان مثال‌های واقعی را برآورده می‌نماید. بنابراین خوانندگان می‌توانند کار خود را ارزیابی نموده و یک راهنمای عملی را برای آنان فراهم می‌آورد.
کتاب شرکت هوشمند بسیار آموزنده و جذاب است، اگر چه بسیاری از مهارت‌های مشخص‌ شده در جزئیات و فناوری بسیار پیچیده است اما فرمت عملی کتاب تضمین می‌کند مطالب مشکل یا وقت‌گیر نباشد.


درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت