پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

معرفی کتاب: دارایی‌های دانشی – راهنمای حرفه‌ای در ارزیابی و مدیریت مالی
معرفی کتاب: دارایی‌های دانشی – راهنمای حرفه‌ای در ارزیابی و مدیریت مالیUntitled 1.pngنویسنده: مارک کلر، آرتور دتور/ 2000
نقد و بررسی: استیو هالز
کتاب دارایی‌های دانشی، راهنمای ارزیابی و مدیریت مالی در زمان چاپ خود درسال 2000 ممکن است از دید بسیاری پنهان مانده باشد. عنوان کتاب چندان گیرا نیست و طرح روی جلد آن نیز چنگی به دل نمی‌زند. هر چند ورای این عنوان غلط انداز، تلاش منحصر به فردی در تدوین متدولوژی (روش‌شناسی) برای ارزیابی مالی در پروژه‌های مدیریت دانش چه در عرصه تغییر فرهنگ و چه در BPR یا زیرساخت‌های IT نهفته است. مؤلفان این کتاب مدیران دانشی Lincoln Re، که یک شرکت خدمات بیمه است می‌باشند و با موفقیت توانسته‌اند این متدولوژی را طراحی و پیاده‌سازی نمایند.

کتاب به سه بخش اصلی تفکیک می‌شود، بخش اول مقدمه‌ای بر مدیریت دانش، مدیریت مالی و تفکر سیستمی، بخش دوم: مدل مؤلف برای ارزیابی دانش و پروژه های دانشی، و در نهایت بخش سوم: مثال‌هایی از به‌کارگیری متدولوژی در شرکت Lincoln Re است. در بخش اول مدیریت دانش به محصول دانشی، محصول فکری و کار دانشی شکسته می‌شود و کار دانشی خود به بهره‌وری و یادگیری شکسته می‌شود. سپس مقدمه‌ای بر جریان نقدی تنزل یافته و ارزش گزینه‌های واقعی نگاشته می‌شود که به عنوان مبنایی برای ارزیابی محسوب می‌شود. در ادامه تراکنش هزینه‌های اقتصادی شرح داده شده و بخش اول با مقدمه‌ای بر تئوری سیستم‌ها با تمرکز بر رسیدن به تعادل و اهمیت کار با شبکه به پایان می‌رسد.

در بخش دوم، مجموعه‌ای از ایده‌ها گردهم می‌آیند. در ابتدا روش‌های متعدد سرمایه‌گذاری در دارایی‌های دانشی معرفی شده و این روش‌ها از طریق درخت ارزش به گذاره‌های ارزش مرتبط می‌شوند. یک فصل مجزا به ارزیابی سرمایه‌های انسانی اختصاص یافته و با شرح مفصلی از متدولوژی شش مرحله‌ای مؤلف این بخش به پایان می‌رسد. در بخش سوم به منظور روشن شدن بیشتر موضوع، نشان داده می‌شود که چگونه این نظریات به صورت سیستماتیک در شرکت Lincoln Re به کار گرفته می‌شود.

مؤلفان کتاب سعی دارند به صورت محکم و مختصر مدیریت دانش عملی و متدولوژی ارزیابی دانش و تئوری‌های سیستمی و مدیریت مالی را معرفی نمایند. مفید و مختصر بودن متن کتاب گاهی باعث می‌شود خواننده احساس از مدافتادگی مطالب را بکند. اما دیدگاه‌ها به صورت سیستماتیک مطرح شده و اجزاء با یکدیگر ترکیب شده طوریکه یک متدولوژی ساخت‌یافته ارزیابی را به عنوان هسته اصلی کتاب معرفی می‌کند.
کتاب ساختار منظمی داشته طوریکه هر بخش و هر فصل آن دارای مقدمه و رئوس مطالب بوده که به خواننده امکان می‌دهد مطالبی که در این قسمت خواهد خواند را به طور خلاصه ملاحظه نماید. سرفصل‌ها کاملا روشن هستند و تعداد زیادی جداول مفید همراه با اصطلاحات سازگار وجود دارد. هر نکته مطرح شده در کتاب کاملا در ارتباط با مطالب بعدی بوده و هر فصلی دارای یک بخش تمرین‌های کمکی می‌باشد. همچنین یک لوح فشرده برای پشتیبانی از تمرین‌ها در نظر گرفته شده است.

کتاب دارایی‌های دانشی بیشتر برای مدیران دانش داخلی کاربرد دارد، عمدتا به این دلیل که دریافت و بهره‌مندی کامل از متدولوژی نیازمند سرمایه‌گذاری قابل توجه در فهمیدن و تحلیل سازمان است. با اینکه رویکرد مطرح شده برای مشاوران خارجی که در ارزیابی پرو‌ه‌های بزرگ مدیریت دانش دخالت دارند، بسیار مناسب است، اما برای پروژه‌های کوچک مقرون به صرفه نخواهند بود. در عین حال با استفاده از تجربه تعدادی راه میانبر را می‌توان پیش‌بینی کرد که رویکرد مطروحه حتی در این موارد نیز مناسب باشد.
در این کتاب به اندازه کافی مطالب جذاب برای اهل فن وجود دارد، با این حال مقدمه‌ها و معرفی‌های جامع در بخش اول برای افراد تازه‌کار بسیار مناسب بوده و به جای آنکه با اصطلاحات دشوار باعث گیج شدن آنها شود، توان علمی مناسبی به آنها می‌دهد. چنانچه روش‌های خاص در مورد مدیریت دانش و تغییرات کسب‌وکار مطابق سلیقه خواننده نباشد، جایگزینی آن با رویکردهای مورد نظر خواننده نسبتا آسان خواهد بود طوریکه به محتوای اصلی کتاب لطمه‌ای وارد نشود.

وضوح و ساختاری که این کتاب به یک دیدگاه خاص از مدیریت دانش می‌دهد، به خودی خود ارزشمند است، به علاوه این کتاب در ارائه یک روش شناسی دقیق برای برآورد ارزش مالی دانش یک دیدگاه منحصر به فرد دارد. تمامی موارد فوق به طور سیستماتیک و در یک فرم که استفاده از آن به عنوان مرجع بسیار آسان خواهد بود، ارائه شده است. به علاوه یک خواننده منظم و پر از وسواس هنگامیکه از مثال‌های کمکی استفاده می‌کند، به سرعت یاد می‌گیرد که چگونه این رویکرد را به کار بندد. البته قیمت کتاب ممکن است بسیاری را به تردید بیاندازد (79 پوند در آمازون دات کام هنگام انتشار)، اما برای هرکس که درباره توجیه پروژه‌های مدیریت دانش بر اساس ارزش افزوده آنها جدی است، و نیاز به راه‌اندازی کسب و کار مالی دارد، این کتاب فوق‌العاده مفید خواهد بود.


منبع: http://www.ikmagazine.com/

درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت