پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

تغییر اجتماعی: چگونه برخی از بهترین برندها به نوآوری، تعامل و ایجاد انگیزه می‌پردازند
تغییر اجتماعی: چگونه برخی از بهترین برندها به نوآوری، تعامل و ایجاد انگیزه می‌پردازندترجمه و تلخیص: ارژنگ یزدی
کارشناس مدیریت دانش
مشاوران توسعه آینده


سازمان‌هایی که از ابزارهای اجتماعی سازمانی استفاده می‌کنند معمولاً دارای پرسنلی خوشحال‌تر و مولدتر بوده که ایده‌های بزرگ در سر می‌پرورانند و حرفه و کسب و کار خود را تبدیل به تجارتی سودآور می‌کنند.
طی تحقیقاتی که تأثیر ابزارهای اجتماعی داخلی بر توانائی پاسخ شرکت‌ها به بازخورد مشتری را بررسی می‌کند مشخص شد که سازمان‌هایی که از تدابیر ابزارهای اجتماعی استفاده می‌کنند به طور متوسط 36% سریع‌تر پاسخ‌گوی مشتریان خود هستند که به نوبه‌ی خود باعث خوشحالی مشتریان نیز می‌شود. تعامل بهبود یافته، محیط های باز برای خلاقیت و نوآوری و روش‌های جدید برای شناسایی کارمندان تنها برخی از روش‌هایی است که فناوری‌های اجتماعی کارایی را افزایش داده و باعث رشد حرفه‌ی شغلی می‌شود.


تعامل: کمک به کارمندان برای اینکه مفید و مولد واقع شوند.


جمع‌آوری اطلاعات به روز و ایجاد ارتباط بین تیم‌های مجزا برخی از روش‌هایی است که تعامل اجتماعی می‌تواند باعث افزایش کارائی کارمندان شود. سازمان‌ها با دسترسی سریع‌تر به دانش، می‌توانند مشکلات خود را سریع‌تر حل نمایند، هزینه‌های خود را کاهش دهند و بر رقبای خود برتری یابند.


شبکه‌های تعاملی (CN, Collaborative Network)، نشان‌دهنده‌ی الگویی امیدوارکننده در یک جامعه‌ی دانش‌محور است. انواع زیادی از شبکه‌های تعاملی در سال‌های اخیر در نتیجه‌ی بروز چالش‌هایی که در نهادهای کسب و کار به وجود می‌آید و به سرعت در حال تغییر است ظهور کرده است. به عنوان مثال کاهش موانع تجاری، نه تنها به مصرف‌کنندگان دسترسی بیشتری به کالاها می‌دهد، بلکه منجر به بالاتر رفتن سطح تقاضا در مورد کیفیت و تنوع کالاها و همچنین افزایش رقابت میان تأمین‌کنندگان می‌شود. بنابراین زنجیره‌های عرضه که به شدت یکپارچه و پویا هستند، شرکت‌های مجازی و گسترده، سازمان‌های مجازی و جوامع مجازی حرفه‌ای و تخصصی تنها برخی از مظاهر این روند است که در واقع در اثر پیشرفت در فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی به وجود آمده است.
مشارکت در یک شبکه‌ی تعاملی پتانسیل مثبتی در به دست آوردن منافع برای سازمان‌های مرتبط را به بار می‌آورد. این مزایا عبارتند از: افزایش توانایی در ادامه‌ی بقای سازمانی با توجه به محیط آشفته‌ی بازار و همچنین احتمال بیشتر برای دستیابی به اهداف مشترک از طریق تعالی ظرفیت‌های فردی. براساس این انتظارات سازمان می‌تواند به عوامل زیر دسترسی پیدا نماید: گسترش ابعاد و مرزهای سازمان، دسترسی به بازارهای جدید بزرگتر و کسب دانش‌های جدید، به اشتراک‌گذاری عوامل خطرساز و منابع و افزایش ظرفیت‌ها و مهارت‌های مکمل که به سازمان امکان می‌دهد بر روی مزایای رقابتی اصلی خود تمرکز نماید، در حالیکه همزمان سطح بالایی از چابکی خود را حفظ می‌کند. افزون بر چابکی، اشکال جدید سازمان‌های ذکر شده، موجب ارتقای سطح نوآوری، و خلق ارزش‌های جدید می‌گردد. تقابل ایده‌ها و شیوه‌ها، ترکیب منابع و فناوری و ایجاد هم‌افزایی از دیگر مزایای این سازمان‌هاست.1. شرکت Apache هزینه‌های خود را از طریق تعامل متقابل منطقه‌ای کاهش می‌دهد.

Apache یک شرکت 8000 نفری فعال در حوزه‌ی انرژی است که از طریق حفاری برای اکتشاف نفت خام و گاز طبیعی در شمال آمریکا، استرالیا و آفریقا توانسته است به رشد چشم‌گیری دست یافته و این گستردگی بسیار زیاد باعث بروز مشکل در تلاش‌های شرکت به منظور ایجاد تعامل گردیده است.
مشکل عمده‌ی شرکت تیم‌های کاری مجزاست که در سطح جهان پراکنده گردیده‌اند و به شدت مستقل عمل کرده و تمایل اندکی به اشتراک‌گذاری دانش با دیگر تیم‌ها از خود نشان می‌دهند. بدین‌ترتیب هزینه‌های حل مشکلاتی نظیر خرابی تجهیزات در مجموع بالغ بر 25% بودجه‌ی کمپانی می‌گردید.
راه‌حل: به منظور رفع این مشکل شرکت دسترسی همه‌ی 8000 نفر پرسنل را به شبکه اجتماعی داخلی که با ماکروسافت Share Point یکپارچه‌سازی شده بود فراهم کرد. بدین ترتیب این امکان فراهم شده که هریک از پرسنل قادر باشند مطالب ارزشمندی را با افراد مناسب رد و بدل کنند بدون آنکه نیاز باشد پلت‌فرم شبکه اجتماعی را ترک کنند. همچنین یک اپلیکیشن موبایل بومی‌سازی شده نیز طراحی گردید که به کارگرانی که در سایت حفاری واقع در مناطق دوردست کار می‌کردند امکان می‌داد همانند کسی که پشت کامپیوتر نشسته نیازهای تعاملی خود را مرتفع سازد.2. شرکت macy

شرکت macy با بیش از 810 شعبه‌ی زیرمجموعه و 166000 نفر پرسنل یکی از بزرگترین شرکت‌های خرده‌فروشی در آمریکای شمالی است. تخصص Macy در پوشاک زنانه و مردانه و اثاثیه‌ی منزل است. مشکل اصلی در شرکت، فناوری ناکارآمد است که باعث ممانعت از شکل‌گیری تعامل مؤثر می‌گردد. بسیاری از پرسنل مایل به تعامل و کار با یکدیگر هستند اما به دلیل نقص در روش‌های سنتی ارتباط همانند email و تلفن، با محدودیت مواجه می‌شوند.
راه‌حل: شرکت به منظور پیشی گرفتن از رقبا در بازار متغیر مد و سرعت بخشیدن به روند تولید کالا از ایده تا بازار مصرف تصمیم گرفت نرم‌افزار شبکه‌ اجتماعی بر مبنای موضوع را راه‌اندازی کند تا بتواند با سرعت بازار به پیش برود. بدین‌ ترتیب، مدیران ارزیابی، طراحان لباس، مدیران تولید و سایر پرسنل در حوزه‌های کلیدی کاری، به سرعت به شبکه پیوستند و نتیجه‌ای که حاصل شد پاسخ سریع به داده‌های بازخورد، سؤالات و پیشنهادات بود.3. SES از ابزارهای تعاملی با پاسخ سریع برای نجات جان انسان‌ها استفاده می‌کند
فوریت‌های SES خدمات کمک‌های اضطراری را در استرالیای جنوبی فراهم می‌کند. SES با بیش از 1600 داوطلب کاملاً آموزش دیده به نجات آسیب‌دیدگان سوانج طبیعی کمک می‌کند. خلاء ناشی از نبود دسترسی سریع به اطلاعات آپدیت شده از طریق موبایل باعث تنزل سطح خدمات SES می‌گردید.
یکی از دلائل عمده استفاده از ابزارهای تعاملی، بهبود کیفیت خدمات‌رسانی به مشتری است و در مورد SES گاهاً تفاوت بین مرگ و زندگی می‌باشد. بدین جهت SES در پی یافتن ابزاری برای بهبود زمان پاسخ‌دهی و در نتیجه نجات انسان‌های بیشتر بود.
راه‌حل، SES یک سیستم شبکه اجتماعی داخلی به همراه اپلیکیشن موبایل بومی را پیاده‌سازی نمود بدین‌ترتیب، تیم مدیریت و پاسخ می‌توانست همواره آخرین به روز‌رسانی‌های موجود در حوزه‌ تخصص خود را دنبال نموده و در هر زمان و مکان به وظایف خود عمل نمایند.


نوآوری، تسهیل تفکر بدون مرز و محدودیت

شبکه‌های اجتماعی باعث بروز نوآوری می‌گردد، از پاسخ‌دهی به سوالات تا به اشتراک‌گذاری افکار و عقاید، محیط‌هایی شبیه تالار گفتگو سلسله مراتب اداری را پشت سر گذاشته و پرسنل را تشویق به اشتراک‌گذاری ایده‌های خود می‌کنند.1- به اشتراک‌گذری ایده‌ها در شرکت عرضه خدمات صنعتی NCH
شرکت NHC با بیش از 8500 نفر پرسنل و تکنسین فنی، خدمات تعمیرات و نگهداری صنعتی را در عرصه‌های تمیزکاری صنعتی، عملیات آب، لوله‌کشی و نگهداری کالاهای صنعتی ارائه می‌دهد.
مشکل عمده شرکت گستردگی جغرافیایی تیم‌های فروش و عدم هماهنگی بین آنها بود. قبل از آنکه سیستم شبکه اجتماعی در شرکت مستقر شود، نمایندگی‌های فروش غیر از رد و بدل کردن یک صورت حساب ساده، ارتباط مؤثر و مفیدی دیگری با شعبه مرکزی خود نداشتند. بدین‌ترتیب سازنده و عرضه‌کننده خدمات و کلاهای تعمیرات و نگهداری صنعتی NHC متوجه شد که شرکت فرصت‌های زیادی را به خاطر عدم تعامل نمایندگی‌های فروش موجود در بیش از 50 کشور دنیا از دست می‌دهد.
راه‌حل: ایجاد شبکه اجتماعی سازمانی بر مبنای هریک از انجمن‌ها: تا پیش از استقرار شبکه، هیچ روش مشخصی برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات یا پیشنهادات در مورد چگونگی بستن قراردادها وجود نداشت. اما اکنون 1500 کاربر در واحدهای عملیاتی، انجمن‌های چندگانه تشکیل داده‌اند که امکان آن قبلا وجود نداشت. و این انجمن‌ها هم‌اکنون در ارتباط تنگاتنگ با یکدیگر کار می‌کنند که محیط جذاب و نوآورانه‌ای را برای فروش به وجود می‌آورد.

 
ایجاد انگیزه: کارمندان و پرسنل خود را خشنود و مشتاق نگه دارید.
کارمندانی که از کار کردن با یکدیگر لذت می‌برند بیشتر تمایل دارند در سازمان باقی بمانند و ابزارهای مدرن تعاملی می‌توانند در حفظ کارمندان نقش مهمی ایفا نمایند. شبکه‌های اجتماعی باعث تسطیح حوزه‌های کاری شده و به خلاقیت و نوآوری کمک می‌کنند. همچنین این شبکه‌ها به کارمندان محیطی برای اظهار عقاید و دریافت بازخورد ارائه می‌دهند.1-حفظ استعدادها و افزایش روحیه از طریق شبکه‌های اجتماعی در KPMG

KPMG یک شرکت خدماتی حرفه‌ای جهانی با بیش از 145000 متخصص در 152 کشور دنیا است که در حوزه‌ی حسابرسی، مالیات و مشاوره فعالیت می‌کند. مشکل عمده‌ای که KPMG با آن مواجه بود از دست دادن سالانه 20% از پرسنل خود بود که باعث می‌شد، مهارت‌ها و دانش از طریق این خروج مغزها از دست برود و باعث تحمیل هزینه به شرکت و تضعیف روحیه‌ی افراد باقی‌مانده می‌شد.
راه‌حل: شبکه اجتماعی سازمانی امن و تأیید شده توسط فناوری اطلاعات: شرکت قصد داشت ابزار شبکه اجتماعی مناسبی در اختیار کارمندان بگذارد که به طور همزمان نیازمندی‌های IT و امنیتی شرکت را مرتفع سازد.
پلت فرم جدید در مدت زمان کوتاهی پس از پیاده‌سازی شروع به تأثیرگذاری کرد و امروزه KMPG در محیطی با سلسله مراتب اداری کمتر قادر است آزادانه‌تر تعامل درون سازمانی داشته و نیروی کاری خود را حفظ کند.2-اعمال هر سه قابلیت شبکه های اجتماعی در شرکت PIKE
بسیاری از سازمان‌ها ارزش واقعی ابزارهای شبکه‌ی اجتماعی را کاملاً درک می‌کنند و تعهد کامل به گسترش تعامل و بهبود نوآوری و انگیزش در سازمان خود دارند. تا هر زمان که استفاده و ترکیب داده و اطلاعات مرتبط در سیستم‌های سرتاسر شرکت امکان‌پذیر باشد بسیاری از شرکت‌ها از جمله شرکت الکترونیکی PIKE می‌توانند هر سه قابلیت شبکه‌های اجتماعی را یک جا اعمال نمایند. در شرکت PIKE و قبل از استقرار شبکه اجتماعی داخلی، ارتباطات ضعیفی بین دفتر مرکزی و سایر شعبه‌ها و مراکز تحقیقاتی و سایت‌های پروژه که صدها کیلومتر دور از هم قرار دارند، وجود داشت. در نتیجه حل یک معضل کاری که ممکن بود تنها به چند ثانیه زمان نیاز داشته باشد، ماه‌ها به طول می‌انجامید.
اما اکنون وضعیت کاملا متفاوت است. مدیرعامل شرکت PIKE معتقد است که تعامل میان پرسنل کاملاً افزایش یافته و می‌گوید:" اطلاعات در زمان مناسب و به فردی که به آن نیاز دارد می‌رسد. نوآوری بسیار تسهیل شده و بهترین تجربه (عملکرد) و بینش حاصل از آن در اطراف یک محدوده‌ی گسترده از فرآیندهای کاری داخلی به راحتی منتقل می‌شود" حل و فصل اختلافات و تسهیل دریافت پاسخ توسط کارکنان فاکتورهای مهمی است که نشان می‌دهد چگونه ابزارهای همکاری داخلی روحیه‌ی کار تیمی را افزایش داده و به واقع نوع و روش کسب و کار را تغییر می‌دهد.
 
هشت استراتژی به منظور پذیرش تعامل سازمانی
بسیاری از سازمان‌ها به طور گسترده‌ای در تکنولوژی‌های تعاملی  سرمایه‌گذاری می‌کنند اما نرخ پذیرش چنین دیدگاهی به طرز شگفت‌آوری پایین است. تعامل کارکنان بنا به دلائل متعددی دچار اختلال می‌شود از جمله: عدم تحرک کافی، ارتباطات ضعیف، ابزارها و نرم‌افزارهایی که استفاده از آنها دشوار و گیج کننده است و بالاخره عدم اطلاع از عواقب و نتایج کارها به نحوی که همیشه انجام می‌شوند. ایجاد تغییر در عادات کاری پرسنل چندان آسان نیست. اما چنین تغییری لازمه‌ی شکل‌گیری تعامل مؤثر در سازمان‌های نسل دوم (web2.0) است. در اینجا به چند روش اثربخش که به کارمندان انگیزه لازم برای استفاده از ابزارهای تعاملی را می‌دهد به اختصار اشاره می‌کنیم:1-    
یکپارچه‌سازی ابزارهای جدید در جریان‌های کاری: چنین رویکردی به سادگی موجب می‌شود پرسنل با دنبال کردن فرآیندهای کاری موجود مجبور به استفاده از ابزارهای تعاملی شوند. ابزارهای تعاملی باید جایگزین روش‌های تعامل سنتی گردند و همچنین بهتر است به سیستم‌های رابط کاربر نهایی نظیر Share Point و راه‌حل‌های CRM متصل شوند. بنا به نتایج تحقیقات مدیر استراتژی و پیاده‌سازی راه‌حل‌های تعامل اجتماعی در شرکت intel، کارمندان علاقه‌مند به استفاده از ابزارهای تعاملی نخواهند بود درصورتی که این ابزارها دائما نیازمند جابه‌جایی رابط کاربری با جریان‌های کاری باشد. به عبارتی اینترانت شرکت باید با پلت فرم شبکه اجتماعی یکی باشد. به عنوان مثال اگر پرتال رسمی شرکت محلی برای دریافت اخبار، اطالعات و به روز رسانی باشد، پلت فرم شبکه اجتماعی باید یک عنصر ادغام شده و یکپارچه با این پرتال باشد.2-    دادن زمان کافی به کارمندان تا خود را با روش‌های جدید انجام کار هماهنگ کنند

بهتر است تلاش‌های سازمان برای گسترش تعامل مبتنی بر یک جریان پایدار از موفقیت‌های کوچک باشد. برای شروع می‌توان فقط به آیتم‌های اصلی نرم‌افزار دسترسی داد یا یک گروه از افراد از دپارتمان‌های مختلف را به عنوان پایلوت آزمایش نرم‌افزار انتخاب نمود. بدین ترتیب امکان دریافت بازخورد از پرسنل فراهم شده و مدیریت سازمان از وضعیت پذیرش ابزارهای تعامل در سازمان آگاه می‌شوند.3-    گردهمایی غیررسمی

ایجاد هیجان در اطراف پلت‌فرم تعامل اجتماعی روش مناسبی برای جلب توجه و ایجاد علاقه است. مخصوصاً اگر مأموریت شما خلق و ایجاد یک فرهنگ سازمانی جدید باشد. به عنوان مثال می‌توان یک میهمانی با حضور کل اعضای شرکت ترتیب داد تا زمینه‌ای برای طلوع عصر جدید از تعامل درون شرکتی را فراهم نماید. برای ایجاد صمیمیت بیشتر می‌توان به هریک از کارمندان توصیه کرد هدیه‌ای برای یکدیگر تهیه کنند که مبلغ آن نباید از حد تعیین‌ شده‌ای بیشتر باشد و بدین ترتیب همگان را تشویق به اشتراک‌گذاری نمود. پس از یک kickoff پر جذبه و پس از آنکه اهداف تعاملی تحقق پیدا کرد می‌توان رویدادها و مراسم‌های کوچکتر دیگری را در نظر گرفت. البته باید مطمئن شد که دلیل کافی برای جشن گرفتن وجود دارد.4-    ارتباطات شفاف در بازه زمانی معین

بسیار مضحک است که برخی شرکت‌ها پلت فرم‌های شبکه‌های اجتماعی را به اجرا می‌گذارند بدون آنکه از پرسنل بازخورد بگیرند یا در مورد آن با پرسنل به گفت و گو بپردازند. ارتباطات مداوم برای ایجاد اعتماد بسیار حیاتی است و اگر این ارتباطات پیش از انتخاب ابزار تعاملی آغاز شود به منظور صرفه‌جوئی در هزینه‌ها بسیار مفیدتر خواهد بود. پیش از پیاده‌سازی نرم‌افزار بهتر است بررسی کنیم هریک از پرسنل چه نوع مشکلاتی را می‌خواهند از طریق ابزار تعاملی حل و فصل کنند. در این باره باید تا جایی که امکان دارد اطلاعات جمع‌آوری کرد و نتایج را از طریق کانال‌های رسمی سنتی در اختیار عموم قرار داد.
در صورتی که یک شورای راهبری به منظور مدیریت و انتخاب فرآیندهای پیاده‌سازی تشکیل شده باشد، باید حتی‌الامکان فعالیت‌های این شورا کاملاً شفاف، قابل دسترسی و قابل رؤیت برای تمام سازمان باشد.
همچنین باید به جنبه‌ی تجاری و برندسازی برای تلاش‌های تعاملی در سازمان توجه نمود به نحوی که منجر به هوشیاری جمعی در سازمان گردد. می‌توان به منظور انتخاب بهترین شعار، مأموریت و لوگو از یک تیم خلاق یا کل پرسنل شرکت کمک گرفت.5-    نقش آموزش در چرایی و چگونگی استفاده از ابزار تعاملی

آموزش درباره‌ی پلت‌فرم و ابزار تعاملی جدید باید به سوالاتی از قبیل اینکه دلائل استفاده از آن چیست، کدام فرآیندها از آن تأثیر می‌پذیرند و چگونگی استفاده از آن، پاسخ دهد، همچنین بسیار مهم است که به پرسنل توضیح داده شود چرا استفاده از این ابزار از اهمیت بالایی برخوردار است. چندین مورد کاربردی را به صورت خلاصه بیان کنید تا نشان دهید نرم‌افزار واقعاً چه نفعی برای کارمندان دارد. برای پرسنل بخش خدمات رسانی به مشتری می‌توان نشان داد که چگونه استفاده از نرم‌افزار موجب تسریع پاسخ‌دهی به سوالات مشتریان می‌گردد و همچنین برای فروشندگان محصول می‌توان توجیه کرد که ارتباط داشتن با متخصصین تولید چقدر می‌تواند مفید واقع شود.
برون‌سپاری  ایده‌های کاربردی موردی بیشتر، توسط کارمندان و با استفاده از نرم‌افزار، موجب تقویت ارتباطات شده و جاسازی مثال‌ها در متن نرم‌افزار موجب انقلاب رسانه‌های اجتماعی می‌گردد.
جلسات آموزشی را می‌توان به صورت رودر رو یا آنلاین ترتیب داد. یکی از اقدامات مهم، تولید و انتشار داستان‌های موفقیت ویدئویی و استفاده از کاربران بسیار فعال نرم‌افزار برای آموزش و مربی‌گری دیگران است. می‌توان آموزش‌ها را براساس انواع تیم‌ها و دپارتمان‌ها طبقه‌بندی نموده و هرچند وقت یکبار جهت‌گیری برنامه‌های آموزشی را مورد بازبینی قرار داده تا مطمئن شویم آموزش‌های تعاملی را از آغاز برای همه‌ی پرسنل در نظر گرفته‌ایم.6-    نقش استفاده از نرم‌افزار در یادگیری:

هرچند تعداد بیشتری از از افراد از پلت فرم تعاملی استفاده کنند، تعداد بیشتری به استفاده از آن ترغیب خواهند شد. بدین ترتیب هیچ‌کس احساس نمی‌کند که از برنامه آموزشی کنار گذاشته شده و باید این حس را القا کرد که تنها راه آگاهی از اخباری نظیر قراردادهای فروش، محصولات تازه به بازار آمده، مشخصات تازه استخدام شدگان، درآمدها و سایر اخبار مهم شرکت، استفاده از نرم‌افزار است. باید به عموم نشان داد که چگونه استفاده مدیرعامل، مدیران ارشد و کاربران فعال و افراد پرسابقه از نرم‌افزار باعث دمیدن روح زندگی در آن می‌گردد.7-    روند پذیرش ابزار تعاملی را ( مانند بازی) آسان کنید.

افزایش بهره‌وری معمولاً به اندازه کافی در پذیرش نرم‌افزارهای جدید توسط افراد اشتیاق برانگیز نیست. اما می‌توان با استفاده از اصول بازی‌سازی، تکاپو و شور اشتیاق بیشتری در ارتباط با پلت‌فرم جدید به راه انداخت و یک مسابقه‌ی دوستانه می‌تواند افراد را به صورت ناخواسته وارد جو تعامل کند. بازی‌سازی  فرآیند افزودن عناصر بازی به یک فعالیت خشک و بی روح به منظور تشویق کاربران به فعالیت بیشتر است. اجزای این فرآیند عبارتست از:
  •     تعریف یکسری چالش‌های قابل دسترسی که آنها را به صورت شفاف شناسایی نموده به گونه‌ای که در یک بازه‌ی زمانی مشخص قابل اجرا باشد.

  •     یک میدان بازی دارای مرحله که قوانین آن کاملاً تعریف شده باشد.

  •     روال‌های پاداش و تقدیر همانند بودجه و یا بلیط مسافرت که در ازای فرستادن مطلب، صحبت با خبرگان یا سایر همکاری‌هایی که از طریق نرم‌افزار انجام می‌شود به دست می‌آید.

  •     توانائی صعود به مرحله بعد برای دستیابی به تسلط بیشتر و فعال کردن قابلیت‌های جدیددر تمام مراحل این تجربه باید اطمینان حاصل کرد به عملی که مایل به حذف آن هستید پاداش داده نمی‌شود. و سعی شود که پاداش به یک گروه از افراد داده شود نه یک فرد.

8-    تعامل با فروشنده‌ی نرم‌افزار

شرکت ارائه‌دهنده‌ی راه‌حل‌های تعاملی می‌تواند یک متحد ارزشمند در تلاش برای به تعامل واداشتن کارمندان باشد. ارائه‌دهنده می‌تواند با متصل کردن شما به مشتریان دیگر که موفقیت‌هایی در زمینه پذیرش طرح‌های تعامل داشتند ایده‌ها و نظرات جدید را به شما منتقل کرده و بهترین روش پیاده‌سازی نرم‌افزار در سازمان شما را شناسایی کنند. شما نیز می‌توانید با عرضه کردن داستان‌های موفقیت خود از طریق ویدئو کنفرانس، پیام بازرگانی، ارائه سمینار یا حتی از طریق مکالمه‌ی رودر رو با مشتریان آینده که در موقعیت فعلی شما قرار می‌گیرند، به ارتقای روش‌های پیاده‌سازی کمک نمایید.
در خاتمه:


هیچ استراتژی‌ای مؤثرتر از افزودن ارزش به زندگی کاری کارمندان نیست هنگامیکه کارمندان در استفاده از یک مجموعه‌ی نرم‌افزاری ارزش افزوده‌ای بیابند مطمئناً در اسنفاده از آن تردید نخواهند کرد. برخی ممکن است این ارزش را در تأسیساتی که فناوری‌های تعاملی فراهم می‌کند بیابند در حالیکه دیگران دلباخته‌ی دسترسی بسیار سریع و راحت نرم‌افزار هستند. برخی نیز ممکن است به مشوق‌ها پاسخ مثبت دهند یا به خاطر احساس تعلق که ممکن است در اثر استفاده از نرم‌افزار ایجاد شود به استفاده از آن ترغیب شوند.
مآخذ: http://www.tibbr.com/


درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت