پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

معرفی کتاب: ثروت دانش، سرمایه فکری و سازمان‌های قرن بیست و یکم


 Untitled 15.png


ثروت دانش: سرمایه فکری و سازمان‌های قرن بیست و یکمنویسنده: توماس استوارت/  بها 23 دلار / تاریخ انتشار: 26 دسامبر 2001شرح مختصری از کتاب:
توماس استوارت در اولین کتاب پرفروش خود به نام سرمایه فکری، به تعریف دوباره اولویت‌های شرکت‌های تجاری در سرتاسر جهان پرداخت و نشان داد که مهمترین دارایی که شرکت‌های امروزی در اختیار دارند، کالاهای ملموس از قبیل تجهیزات، سرمایه‌های مالی یا سهام بازار نبوده، بلکه مهمترین و با ارزش‌ترین دارایی این شرکت‌ها سرمایه‌های ناملموس از قبیل پتنت‌ها (اختراعات ثبت شده)، دانش کارکنان، اطلاعات مربوط به مشتریان و تجربیات مربوط به گذشته‌ای است که شرکت در حافظه سازمانی خود ثبت می‌کند. اما اکنون با انتشار کتاب جدید خود به نام ثروت دانش، استوارت – که بدون شک به عنوان متخصص پیشرو در جهان در رابطه با کار بر روی سرمایه فکری در اقتصاد دانشی امروز شناخته می‌شود – نشان می‌دهد چگونه شرکت‌ها امروزه مفهوم سرمایه فکری را به عملیات هر روزه خود وارد کرده که به طور چشم‌گیری منجر به افزایش موفقیت آنها در بازار گردیده است.


با این استدلال که شرکت‌های بزرگ می‌توانند از طریق مدیریت مؤثرتر دانش میلیون‌ها دلار صرفه‌جویی کنند، استورات با یک حساب سرانگشتی به مدیران اجرایی و مسئولان شرکت‌ها نشان می‌دهد که چگونه شرکت‌های پیشرو در سرتاسر جهان با موفقیت با مسائل علمی اقتصاد دانشی امروز روبه‌رو می‌شوند. هسته اصلی کتاب یک فرآیند 4 مرحله‌ای مبتکرانه است که نشان می‌دهد چگونه می‌توان سرمایه فکری را به منظور بهبود عملکرد و سودآوری و همچنین مدیریت فرآیندهای دانشی به‌کار برد. وی در ادامه بحث می‌کند که چگونه شرکت‌ها می‌توانند از دارایی‌های فعلی خود بهتر استفاده کرده و منابع دانش خود را برای آینده افزایش دهند.


استوارت با پرسش‌گری از مفروضات حاکم بر کسب و کار قرن بیستم، مسائل اساسی و حیاتی را مورد خطاب قرار می‌دهد از قبیل اینکه فلسفه وجودی شرکت‌های دانشی چیست و چگونه باید سازمان‌دهی شوند و پرسنل چگونه باید دستمزد خود را دریافت دارند. سپس وی با شهامت و بی‌باکی و دوراندیشی خاصی به عرصه بحث‌انگیزی وارد می‌شود در مورد اینکه محاسبه پاداش‌ها و ارزیابی دستمزد به طور فزاینده دشوار خواهد بود زمانی‌که دارایی‌های یک شرکت ناملموس باشد.
کتاب ثروت دانش نه تنها آخرین تفکرات درباره نحوه ایجاد و مدیریت دارایی‌های دانشی را تبیین می‌کند، بلکه یک دوره مفصل از اقدامات شرکت‌های بزرگ در تلاش برای یافتن مسیر خود در جهان اقتصاد دانشی را نیز به رشته تحریر در می‌آورد.
در بخش اول کتاب "تئوری کسب و کار دانشی" به عنوان قالبی برای مدیریت دانش مطرح می‌گردد و به بررسی شواهدی که در آن اقتصاد دانشی مستقیما بر ما تأثیر می‌گذارد، می‌پردازد و نشان می‌دهد شرکت‌ها بدون مدیریت و سازمان‌دهی دانش خود قادر به ادامه حیات نیستند.


هسته اصلی کاربردی این کتاب بخش دوم است با عنوان "نظام کسب و کار دانشی" که استوارت در آن به طور مفصل به تشریح و بسط یک مدل چهار مرحله‌ای برای استراتژی سرمایه فکری می‌پردازد:


1. شناسایی و ارزیابی نقش دانش
2. شناسایی دارایی‌های دانشی
3. تهیه یک استراتژی جهت سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری از دارایی‌های فکری
4. بهبود بازده کار دانشی و دانشکاران


این یک مدل ساده و مفید است که نویسنده سعی دارد در سرتاسر این بخش به منظور تأکید بر اهمیت روش‌های مدیریت دانش معرفی کند. به همراه این معرفی، داستان‌های موفقیت در استفاده از شیوه‌های مدیریت دانش نظیر انجمن‌های خبرگی، زیرساخت‌های اطلاعات، شناسایی دانش داخلی به عنوان محصول دانشی و ... را نقل می‌کند که به روشن شدن هر گام کمک می‌نماید.
بخش سوم و آخر کتاب "عملکرد کسب و کار دانشی" است که به بررسی مدل‌های خیلی خاص حسابداری و مالی برای هر یک از چهار جنبه استراتژی کسب و کار دانشی می‌پردازد.


مأخذ:
1) http://www.amazon.com/Wealth-Knowledge-Intellectual-Twenty-first-Organization/dp/0385500726
2) http://www.ikmagazine.com/xq/asp/sid.0/articleid.8ADBE74B-4020-469D-9628-53055F54F721/eTitle.Book_review_The_Wealth_of_Knowledge/qx/display.htm


درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت