پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

برخی از مقالات برتر و موضوعات پرمخاطب در چهارمین کنفرانس ملی مدیریت دانش
موضوعات پرمخاطب و مقالات برتر در چهارمین کنفرانس ملی مدیریت دانشتهیه و تنظیم: ارژنگ یزدی


کارشناس مدیریت دانشمشاوران توسعه آینده


کنفرانس ملی مدیریت دانش در حالی چهارمین دوره برگزاری خود را پشت سر گذاشت که این دوره نیز همانند دوره‌های گذشته هم به لحاظ علمی و هم به لحاظ برگزاری در سطح متوسطی قرار داشت. دراین دوره از میان 456 مقاله‌ی رسیده به دبیرخانه کنفرانس، 29 مقاله برای ارائه به صورت شفاهی و 24 مقاله برای ارائه به صورت پوستر پذیرفته شدند. 5 گزارش موردکاوی نیز به این مقالات در بخش ارائه شفاهی اضافه شدند. سخنرانی 27 نفر از مدیران، اساتید داخلی و خارجی، برگزاری 6 میزگرد تخصصی در رابطه با موضوعات گوناگون و 6 سمینار آموزشی در موضوعات پر مخاطب باعث شد تا کنفرانس روزهای شلوغی را تجربه نماید.

در روز نخست و در بخش سخنرانی ها، سخنرانی دکتر افرازه در رابطه با استقرار، بهره‌وری و استمرار مدیریت دانش و دکتر اخگر در رابطه با زیرساخت‌های مدیریت دانش در ادارات دولتی مخاطبان متعددی داشتند که البته سخنرانی دکتر اخگر به دلیل زمان آن که درست بعد از زمان استراحت و نهار بود با اقبال خوبی مواجه نشد. در بخش مقالات، "معرفی ممیزی دانش به سازمان‌ها در راستای اجرای مدیریت دانش"، عنوان اولین مقاله‌ای بود که نگارنده مطلب در ارائه آن حاضر شد و توسط خانم زهره غلامحسین نژاد از مرکز اطلاعات علمی ایران ارائه شد. مطالب ارائه شده از طرف ایشان با اینکه از ارزش بالایی برخوردار بودند، اما به جهت تکرار بیش از حد، جذابیت آنچنانی برای مخاطبان نداشت. ایشان به ذکر یکسری کلیات در رابطه با مراحل ممیزی دانش، نقش‌های موثر در ممیزی دانش، مبنا و شاخص‌های ممیزی دانش، سوالاتی که در زمینه ممیزی دانش مطرح هستند، ارزش‌های نهفته در ممیزی دانش و تیم ممیزی دانش در سازمان‌ پرداختند. در پایان نیز مدلی را برای ممیزی دانش ارائه کردند که بسیار کلی بود.

مقاله‌ی بعدی کار خانم ندا خطیبیان با موضوع "شناسایی و بررسی مدل‌های بلوغ مدیریت دانش" بود که به مقایسه مدل های ارزیابی بلوغ  CMM محور و غیر CMM محور پرداخته  بود. در پایان ایشان به ارائه مدلی در این رابطه پرداختند که مبنای آن عوامل حیاتی موفقیت  در سازمان بود.

مقاله‌ی آخر مورد بررسی در روز اول کنفرانس، مقاله‌ای تحت عنوان "یک معماری برای سیستم‌های مدیریت جریان دانش در سازمان‌های پروژه محور" بود که توسط آقای علی جراحی از دانشگاه علم و صنعت ایران ارائه شد. وی هدف نهایی مدیریت دانش را استفاده از دانش عنوان نموده و انتقال یا جریان مناسب دانش (زمان صحیح، دانش صحیح) از محل وجود به محل استفاده را مسئله‌ی اصلی بیان نمود. نقش‌هایی که دانش در میان آنها جابه جا می‌گردد گره نامگذاری شده و حاملان دانش بسته به میزان انرژی دانش، آن را در میان گره‌ها جابه جا می‌کنند. این جریان دانش می‌تواند به صورت کششی  یا فشاری  باشد و نکته حائز اهمیت در این جابه‌جایی، زمینه‌ای است که تمام این فعالیت‌ها در آن صورت می‌گیرد. این معماری و فلسفه‌ی آن با اینکه بسیار جالب به نظر می‌رسد، اما اساس آن بر اعتماد کامل میان گر‌ه ها یا همان افراد بنا نهاده شده که اجرایی شدن آن را با مشکل مواجه می‌کند.

علاوه بر مقالات ارائه شده در روز اول، سه سمینار آموزشی برگزار شد که با استقبال خوبی از طرف مخاطبان روبرو شد. اولین آنها "پیاده‌سازی مدیریت دانش در سازمان‌های پروژه محور" بود که توسط آقای دکتر نوید نظافتی ارائه گردید. در این سمینار مباحث مربوط به مدیریت دانش با رویکردی پروژه محور ارائه شد که مباحثی همچون یادگیری قبل، حین و بعد از اجرای پروژه و به طور کلی راه حل هایی برای حفظ دانش افراد درگیر در پروژه با وجود ورود و خروج  بالای آنها را در بر می گرفت.

عنوان سمینار بعدی "استراتژی‌های دانش" بود که توسط دکتر نظری ارائه گردید که در آن مراحل تدوین استراتژی دانش در سازمان تشریح شد. این ارائه البته یک ضعف بزرگ داشت و آن عدم استفاده از پاورپوینت و استفاده از تخته وایت برد به جای آن از بود. اما با بیان شیوا و طنزآمیزی که ارائه‌دهنده داشت کمتر کسی، البته به جز افرادی که در ردیف های انتهایی سالن نشسته بودند، فقدان آن را حس کرد.

روز دوم کنفرانس به نوعی روز میزگردها بود. دو میزگرد برگزار شده در این روز خصوصاً میزگرد تخصصی "اندازه‌گیری و ارزیابی دارایی‌های دانش" مخاطبان زیادی را جذب کرد. در این میزگرد که با حضور دکتر اخگر، دکتر نظافتی، دکتر حمیدی زاده و دکتر حسن مرادی برگزار شد، افراد به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پیرامون موضوع پرداختند. در این میزگرد تقریباً تمامی افراد به نقش اساسی و مبنایی درخت دانش سازمان در اندازه‌گیری و ارزیابی دارایی‌های دانشی اتفاق نظر داشتند. علاوه بر این چالش‌های فرهنگی در تبدیل دانش ضمنی به آشکار مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مشخصات یک ارزیابی و ارزیاب مطلوب بیان شد.

میزگرد دوم که موضوع آن مدیریت دانش در بخش نفت و گاز بود، با اینکه به نسبت میزگرد اول  با استقبال کمتری مواجه شد اما مباحث ارزشمندی در آن مطرح گردید. مهمترین این مباحث به استقرار و استمرار مدیریت دانش در بخش نفت و گاز مربوط می‌شد. طرفین امکان اندازه‌گیری اثرات مدیریت دانش بر عملکرد سازمان و نحوه‌ی تعیین فیلدهای دانشی در این بخش را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دادند که مباحث خوبی را در پی داشت.
یکی از برنامه‌ های جالب که در روز دوم کنفرانس برگزار شد، ارائه تجربیات سه شرکت برتر در جایزه‌ی ملی مدیریت دانش یعنی شرکت های پالایش نفت بندرعباس، مپنا و فولاد خوزستان بود. در این قسمت نماینده‌ی هر شرکت به بیان تجربیات، موفقیت‌ها و چالش‌های پیش روی شرکت خود در رابطه با پیاده‌سازی و تداوم مدیریت دانش پرداخت.

با اینکه تعداد قابل توجهی از ارائه‌ها، میزگردها، سمینارهای آموزشی و سخنرانی‌ها از توفیق زیادی در جلب نظر و رضایت مخاطبان برخوردار بودند، اما اجرای کیفی کنفرانس با این حجم عظیم (جدول 1) از ارائه‌های همزمان، در سالن‌های متعدد (بالغ بر 80 ارائه در دو روز) مطمئناً خالی از اشکال نخواهد بود. ناپختگی اسلایدهای برخی ارائه‌دهندگان مقالات، کمبود زمان برای غالب ارائه‌دهندگان و عدم امکان جمع‌بندی و تحلیل مناسب موضوعات برای مخاطبان و جایگزینی برخی ارائه‌ها با مقالات رزرو از مهمترین مشکلاتی بود که مخاطبان کنفرانس با آن روبرو بودند.

Publication3.jpg

در پایان کنفرانس، از میان مقالات ارائه شده به صورت شفاهی و گزارشات موردکاوی، 3 مورد به عنوان مقالات برتر انتخاب شدند (جدول 2). 

Untitled 12.png

درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت