پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

چهارمین کنفرانس ملی مدیریت دانش، قوت‌ها و ضعف‌ها
چهارمین کنفرانس ملی مدیریت دانش، قوت‌ها و ضعف‌هاتهیه و تنظیم : نیکو راحتی
کارشناس ارشد مدیریت دانش،
مدیر بازاریابی و فروش محصول
مشاوران توسعه آینده


چهارمین کنفرانس مدیریت دانش مطابق سال‌های گذشته در سالن همایش‌های رازی و  طی دو روز ( 25 و 26 بهمن ماه 1390) برگزار شد. این کنفرانس در مقایسه با سال گذشته از برتری‌ها و کاستی‌هایی برخوردار بوده و منعکس کننده دغدغه‌هایی جدید پیرامون مدیریت دانش بود که نشان از سیر بلوغ مدیریت دانش در سازمان‌های ایرانی داشت.

تعداد شرکت‌کنندگان در کنفرانس امسال اگرچه کمتر از سال گذشته بود اما حاضران دیدی تخصصی‌تر به موضوع داشته، دغدغه‌هایی جدی‌تر و عملیاتی‌تر را دنبال کرده و به‌دنبال خروجی‌های ملموس مدیریت دانش  بودند. با توجه به اینکه کنفرانس ملی مدیریت دانش، جدی‌ترین محفل علمی این حوزه در کشور به‌شمار می‌رود، کاهش تعداد شرکت‌کنندگان آن را می‌توان  نشانی از فروکش تب مدیریت دانش در کشور دانست (هرچند عوامل دیگر نظیر توان مالی سازمان‌ها را نیز می‌توان به آن اضافه کرد). در عین حال، دغدغه‌های ابراز شده توسط شرکت‌کنندگان، نشانگر جدیت و توجه به اثربخشی این ابزار مدیریتی در سازمان‌هایی است که رویکردی استراتژیک در رابطه با آن اتخاذ کرده‌اند. جدول 1 مروری است بر آنچه در کنفرانس چهارم در مقایسه با کنفرانس سوم ارائه شد.
 


Untitled 11.png

تعداد مقالات ارائه شده  نیز  نسبت به کنفرانس سوم از 77 مقاله به 53 مقاله کاهش یافته بود. با فرض عدم بروز محدودیت‌هایی چون محدودیت‌های زمانی، مکانی و مالی و ... این امر را می‌توان به دلایلی چند مرتبط دانست:

•    کاهش اهمیت، ضرورت و اثربخشی مدیریت دانش از دیدگاه محققین
•    تغییر در شیوه داوری مقالات و اتخاذ رویکردی سختگیرانه‌تر در داوری
•    کاهش کیفیت مقالات ارسالی و در نتیجه کاهش تعداد مقالات پذیرفته شده
•    کاهش اعتبار و کیفیت کنفرانس ملی مدیریت دانش در اذهان جامعه آکادمیک

با توجه به اینکه آمارهای بین‌المللی میزان اهمیت ابزار مدیریت دانش و رضایتمندی سازمان‌ها از آن را همچنان برخوردار از مسیری رو به رشد معرفی می‌کند،  دلیل کاهش در تعداد مقالات را نمی‌توان  کاهش اهمیت و اثربخشی مدیریت دانش دانست. هم‌چنین، به دلیل عدم تغییر قابل توجه در کیفیت مقالات ارائه شده در کنفرانس چهارم نسبت به کنفرانس سوم، نمی‌توان رأی قوی بر تغییر شیوه داوری و اتخاذ رویکردی سختگیرانه‌تر داد. نظر به اینکه جامعه آکادمیک، اعتبار یک محفل علمی و وجود امکان گسترش افق‌ها را عمده‌ترین معیار مشارکت خود در این محافل قرار می‌دهد، گسترش مرزهای کنفرانس ملی مدیریت دانش و ایجاد روابط همکاری با مجامع و صاحب‌نظران معتبر بین‌المللی می‌تواند چون گذشته نقشی به‌سزا در افزایش تمایل جامعه آکادمیک به نشر یافته‌های خود در این کنفرانس داشته باشد.

IMG_6788.JPG

ترکیب سخنرانان خارجی کنفرانس چهارم با کنفرانس سوم بسیار متفاوت بود. در حالی که کنفرانس سوم از حضور سه استاد دانشگاه و یک کارآفرین غیر ایرانی بهره می‌برد و با برگزاری سمینارها و کارگاه‌های آموزشی توسط این افراد سعی بر ایجاد زمینه برای کسب دیدگاه‌‌ها، تجارب و پیشنهادات جدید در جهت توسعه پیاده‌سازی مدیریت دانش در ایران داشت، کنفرانس چهارم، جز دعوت از یک کارآفرین، اقدام قابل توجهی انجام نداد. کنفرانس چهارم در انتخاب سخنرانان داخلی از ترکیبی مشابه سال گذشته بهره گرفته بود.

در کنفرانس چهارم نسبت به کنفرانس سوم سمینارها و کارگاه‌های آموزشی کمتری برگزار شد. در کنفرانس امسال، تعداد سمینارها از 7 به 5 کاهش یافته و هیچ کارگاه آموزشی اجرا نشد. کارگاه‌ها و سمینارهای آموزشی به دلیل تفصیل  و داشتن هدف آموزش، نقشی موثر در انتقال مفاهیم نوین به علاقه‌مندان دارند و کاهش تعداد آن‌ها، به معنای کاهش فرصت‌های یادگیری مفهومی در چهارمین کنفرانس ملی مدیریت دانش است.
نمایشگاه جانبی کنفرانس چهارم نیز با کنفرانس سوم تفاوت‌هایی داشت. تعداد غرفه‌های نمایشگاهی کنفرانس چهارم نسبت به کنفرانس سوم کمتر اما تعداد مدعیان مشاوره و پیاده‌سازی مدیریت دانش در این میان بیشتر بود. علاوه بر شرکت‌‌های مشاوران توسعه آینده، مگفا، نوداک، اینوتکس ایران و دانا، که سال گذشته نیز در نمایشگاه حضور داشتند، نمایشگاه کنفرانس چهارم شاهد حضور مدعیان جدید عرصه مدیریت دانش- شرکت‌های فرناس، فردا و سامیکس- بود. افزایش تعداد مجریان و دست‌اندرکاران پیاده‌سازی مدیریت دانش در کشور نشانی از وجود فضای کافی برای پیاده‌سازی مدیریت دانش در سازمان‌های ایرانی است  که در صورت عملکرد مناسب شرکت‌های مجری در این فضا، می‌توان به توسعه سازمان‌های یادگیرنده در ایران امیدوار بود.

IMG_6799.JPG

به طور خلاصه، چهارمین کنفرانس ملی مدیریت دانش نسبت به کنفرانس سوم ضعف‌های متعددی چون کاهش کمیت و کیفیت مقالات و سخنرانی‌های ارائه شده و کاهش بار آموزشی در اثر کاهش تعداد سمینارها و کارگاه‌های آموزشی داشت. با این وجو،د نمی‌توان نقش آن در ایجاد بستر همکاری و رقابت میان سازمان‌های ایرانی پیشرو در مدیریت دانش و هم‌چنین میان مجریان و مشاوران مدیریت دانش را نادیده گرفت. کنفرانس چهارم با ایجاد فرصت برای ابراز دغدغه‌های سازمان‌ها در پیاده‌سازی مدیریت دانش و پاسخ‌گویی به این دغدغه‌ها با استفاده از متخصصان و صاحب‌نظران این حوزه، هم‌چون سال‌های گذشته گامی موثر در ارتقای سطح مدیریت دانش کشور ایفا نمود.درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت